Gürcistan’da ‘yabancı ajan’ krizi: Milletvekilleri birbirine girdi

Gürcistan’da yoğun gösterilere yol açan ve ülkeyi siyasi krize sürükleyen “yabancı ajan” yasa tasarısı meclisteki son oturumda onaylanırken, milletvekilleri arasında arbede çıktı.

Fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan kuruluşların yabancı etki ajanı olarak kaydedilmesini zorunlu kılacak tasarı yasalaşırsa Gürcistan’ın Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyon süreci çıkmaza girebilir ve muhaliflerin gösterileri büyüyebilir.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili, tasarının parlamentodan bugün geçmesi hâlinde, tasarıyı veto edeceğini açıkladı. Fakat iktidar partisi, parlamentoda Zourabichvili’nin tasarıya yönelik kullanacağı vetoyu aşacak çoğunluğa sahip.

Gürcü muhalifler, Rusya’da Putin’i eleştirenleri bastırmak için kullanılan yasaya benzettikleri bu yasa tasarısını “Rus yasası” olarak adlandırıyorlar.

İktidardaki Gürcü Rüyası partisi, son aylarda Batı karşıtı sert söylemler benimsemiş olsa da hem AB’ye hem de NATO’ya katılmak istediğini söylüyor. Gürcü hükümeti yasa tasarısının şeffaflığı teşvik etmek, yabancıların destekledikleri “sözde liberal değerlerle” mücadele etmek ve ülkenin egemenliğini korumak için gerekli olduğunu dile getiriyor.

Parlamentoda tasarıya yönelik görüşme başlarken, parlamento binasının önünde yüzlerce gösterici toplandı.

Tasarı, Gürcistan’ın Rusya’dan bağımsızlığını kazandığı 1991’den bu yana ülke tarihindeki en büyük gösterilerden birine sebep olurken, gösterilere on binlerce kişi katıldı.

ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa, söz konusu tasarının geri çekilmesini talep ederken tasarının hazırlanmasında hiçbir rolü olmadığını belirten Rusya, yaşanan krizin Gürcistan’ın iç meselesi olduğunu ve dış güçlerin Gürcistan’ı karıştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir