Intel, yapay zekalı Lunar Lake için tarih verdi! İşte özellikleri

Microsoft tarafından gerçekleştirilen etkinlik kapsamında ilk Qualcomm Snapdragon X işlemcili bilgisayarlar tanıtıldı. Microsoft’tan Samsung’a kadar birçok üretici dizüstü bilgisayarlarında Snapdragon X kullanacağını açıkladı. Buna karşılık Intel ise Lunar Lake ile yapay zekalı bilgisayarların kapısını açacağını söyledi. Peki Intel Lunar Lake ne zaman çıkacak?

Intel Lunar Lake’li bilgisayarlar yaz döneminde çıkacak

Intel, yapay zeka destekli dizüstü bilgisayarlara güç verecek Lunar Lake serisi hakkında yeni ayrıntılar paylaştı. Meteor Lake serisinin devamı olacak bu işlemci ailesi, yapay zeka konusunda Snapdragon X ile doğrudan rekabet edecek.

Donanım devi, Meteor Lake’e kıyasla Lunar Lake ile önemli performans artışları sunacağını söyledi. Lion Cove ve Skymont kod adlı yeni çekirdeklerin watt başına daha iyi performans sunduğu söyleniyor. Ayrıca Xe2 GPU’nun önceki nesillere göre 1,5 kat daha hızlı olduğu belirtildi.

Yapay zeka uygulamalarına büyük önem veren şirket, Lunar Lake’te yer alacak NPU ve GPU birimlerinin saniyede 100 trilyon işlem (TOPS) gerçekleştirebileceğini söylüyor. Buna göre Stable Diffusion görüntü işleme performansında, Snapdragon X Elite’den 1,4 kat daha iyi olduğunu iddia etti.

Qualcomm şu anda Surface serisi başta olmak üzere birçok üreticiyle iş birliği yaparak ilk dizüstü bilgisayarlarını sundu. Intel ise Lunar Lake serisinden güç alan modellerin 2024’ün üçüncü çeyreğinde çıkacağını paylaştı.

Lunar Lake aynı zamanda Copilot+ PC platformunu da destekleyecek. Bu anlamda Intel ve Microsoft arasındaki ilk resmi yapay zeka işlemci ailesi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir