Samsung AMD ile ortaklığını sona erdirebilir

Samsung, amiral gemisi Exynos çiplerinde AMD işbirliğiyle geliştirilen Xclips GPU’larını kullanıyor. Bu GPU’lar, AMD RDNA grafik teknolojisini barındırarak daha iyi ışın izleme performansı sunmayı amaçlıyordu. Ancak, geçtiğimiz ay güvenilir bir kaynağın bildirdiğine göre, Samsung 2025’ten sonra AMD ile olan işbirliğini sona erdirebilir. 2026 yılında, Samsung’un kendi GPU’sunu barındıran yeni nesil bir amiral gemisi SoC (Sistem üstü Çip) piyasaya sürmeyi hedeflediği öne sürülüyor.

Kore platformu Naver’dan gelen son haberlere göre, Samsung’un yönetim kurulu toplantısında GPU yatırımı yapmayı düşündüğü bildirildi. Gazeteci Jinsol Lee’nin haberine göre, yönetim kurulundaki bir yönetici, şirketin GPU ile ilgili iş rekabet gücünü artırmak veya dahili bilgi teknolojisi altyapısını genişletmek için yatırım yapma kararı aldı. Bu durum, şimdiye kadar yatırım gündeminin bellek çipleri ve dökümhane üzerine odaklanmış olması nedeniyle dikkat çekici. 2012 yılından bu yana ilk kez, Samsung Elektronikler yönetim komitesinde GPU yatırımı yapma kararı aldı.

Yönetim komitesi toplantısında bellek yarı iletken ve dökümhane tesis yatırımları gözden geçirildi. Şirket ayrıca yapay zeka çipleri ve ileri paketleme yöntemlerine de yatırım yapıyor. Samsung’un kendi geliştirdiği GPU, Adreno veya Mali GPU’ları ile rekabet edebilirse, bu durum şirketin ürünleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak ve muhtemelen maliyetleri de düşürecektir.

Bu bağlamda, Exynos 2500 hala RDNA GPU’ya – Xclips 950 – sahip olacak. Ancak, yakın zamanda ortaya çıkan bir söylentiye göre, Samsung bu yonga setini Galaxy S25 serisinde kullanmayabilir. Yine de, lansmana daha birkaç ay var ve bu süreçte daha fazla bilgi gün yüzüne çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir